Newtoni mechanika Impulzus
             

 

Az impulzus (lendület)

 

Az anyagi pont impulzusváltozása egyenlő az anyagi pontra ható erőlökéssel. A p=m*v szorzattal meghatározott vektormennyiség, amelynek iránya és irányítása megegyezik a sebességvektor irányával és irányításával, az időegységre eső változása pedig az erőt jelenti : F= dp/dt(dinamika második törvénye).

Az ütközés

 

Az ütközések két félék lehetnek: rugalmas és rugalmatlan.

Rugalmas ütközéskor a testek között nagy kölcsönhatási erők lépnek fel de csak rövid ideig hatnak. A hatás ellenhatás törvénye alapján azok az erők, amelyeket a testek egymásra gyakorolnak, azonos modulusú, de ellentétes irányítottságú erők.

A két testből álló rendszer szempontjából az ütközéskor fellépő erők, eredőjük zérus. Tehát ezek az erők nem változtatják meg a két testből álló rendszert teljes impulzusát, de megváltoztatják a két test között eloszlását. Ha például egy mozgó csille ütközik a nyugalomban levővel, a második impulzusra tesz szert, az első csille impulzusának rovásáre.

Ütkőzés után a testek sebessége megváltozik. Ezt a sebességet a következő egyenlettel kapjuk meg:

v1'=(m1*v1+m2*v2)/(m1+m2)-v1;

(A szimuláció megtekintéséhez katincson a képre)

Rugalmatlan ütközés.Ebben az esetben a testek ütközés után együtt mozognak tovább, közös sebességgel. Legyen két rugalmatlan ütköző test tömege m1 és m2 sebessége pedig v1 és v2. Ütközés előtt két külön test van, impulzusuk m1*v1 és m2*v2 ütközés után egyetlen testként viselkednek. Ennek tömege m1+m2, és v' sebbességgel mozog. Felírjuk az impulzusmegmaradás törvényét, amiből következik, hogy:

v'=(m1*v1+m2*v2)/(m1+m2)

(A szimuláció megtekintéséhez katincson a képre)