Newtoni mechanika Impulzus

 

A mechanikai mozgás

 

 

     A klasszikus (newtoni) mechanikát lényegében ISAAC NEWTON (1643-1727) dolgozta ki és tette közzé híres könyvében "A természet filozófiájának matematikai elvei"- ben(1687). Ebben fogalmazza meg a mechanika három alaptorvényét. valamint az egyetemes tömegvonzás (gravitáció) törvényét, amelyet a Naprendszer mozgására alkalmaz.

A mechanika három fejezetre osztható. A kinematika (mozgástan) a mozgásnak geometriai, időben és térben való leírásával foglalkozik .

A dinamika (erőtan) már a mozgás okait is tanulmányozza.

A statika az erők egyensúlyát  tárgyalja.

Most bővebben a kinematikai mozgást  tanulmányozzuk:

Mechanikai mozgásnak nevezzük egy testnek más, nyugalomban levőnek tekintett testekhez viszonyított helyváltoztatását.

A nyugalom a mozgás sajátos esete: a test akkor van nyugalomban egy másik testhez képest, ha nem vátoztatja ehhez viszonyított helyzetét. A mozgás és a nyugalomi állapot mindig viszonylagos.

Egyenes vonalú mozgás. A test helyzetét minden pillanatban meghatározhatjuk, ha az egyenes vonalú pályán kiválasztun egy O kezdőpontot és egy pozitív irányt(vagyis kijelöljük az Ox koordinátatengelyt). A test x koordinátája az a távolság amelyik az O kezdőponttól a testig terjed, ez pozitiv, vagy negatív aszerint, hogy a test a tenhely pozitív vagy negatív felén található.

 

A sebesség

A középsebesség és a pillanatnyi sebesség. A mozgások összehasonlítása célából a különböző mozgó pontok egyazon időintervallum alatt létrejött elmozdulásait kell összehasonlítani. Ez az időintervallum az időegység (másodperc). Ha ismerjük a Δx elmozdulást, és a létrejöttéhez szükséges Δt időintervallumot, az egységnyi idő alatt létrejött elmozdulást a Δx  és Δt hányadosa adja meg. Így a mozgó pontnak az említett időintervallum alatti középsebességét kapju:

V=Δx/Δt=(x2-x1)/(t2-t1)=elmozdulás/időtartam

A sebesség előjele ugyanaz mint az elmozdulásé, mivel Δt=t2-t1 mindig pozitív.

 

 

A gyorsulás

A középgyorsulás és a pillanatnyi gyorsulás. A sebbesség vektora általában változik a mozgás folyamán. A nyagysága akkor változik, ha az anyagi pont gyorsabban vagy éassabban halad a pályán, az iránya pedig akkor, ha a pálya görbe vonalú.

A sebességvektornak ugyanaz a változása bekövetkezhet hosszabb vagy rövidebb idő alatt. A különféle egyenlőtlen mozgások összehasonlítására a sebességváltozást mindig ugyanazon időközben (időegységenként) számítjuk ki. Ezért a sebességváltozást elosztjuk azzal az időtartammal, ami alatt ez a változás bekövetkezik. Így kapjuk meg az időegységre eső sebességváltozást.

a=Δv/Δt=(v2-v1)/(t2-t1)=sebességváltozás/időtartam

Ez lehet pozitív vagy negatív, a Δv előjele szerint.